PočetnaHardverKomponenteSapphire R9 Fury Nitro recenzija

Sapphire R9 Fury Nitro recenzija


Druga verzija Sapphireove Fury kartice donosi dodatno ubrzanje u obliku viših radnih taktova grafičkog procesora što u konačnici omogućava vrhunske performanse uz tradicionalno efikasan i tih rashladni sustav

U Ispitni centar nam je pristigla i druga R9 Fury kartica, nakon Sapphireove Tri-X verzije koju smo testirali ranije. I ovaj put je riječ o jednom Sapphire modelu i to Nitro. I dok je Tri-X kartica bila temeljena na referentnom AMD-ovom dizajnu, Nitro je u poptunosti Sapphireovo rješenje s novom tiskanom pločicom i drugačijom naponskom jedinicom. Fury Nitro dolazi u dvije verzije, jedna s taktom grafičkog procesora od 1020 MHz, a drugu sa 1050 MHz i to je nešto na što kupac treba pripaziti. Nama je na test stigla brža verzija.

Autor: Krešimir Matanović

Fury u višoj brzini

Nitro je kartica jako slična Tri-X modelu, što ne čudi jer koriste isti tip hladnjaka samo su ovaj put boje u Nitro stilu. Sapphire ističe vlasiti dizajn tiskane pločice koji se sastoji od osam električnih slojeva.Kartica je iste dužine kao i Tri-X model samo je razmještaj komponenata nešto drugačiji. Tri-X hlađenje je čini iznimno masivnom i dugačkom, pa je kartica duga 31 cm, što ju stavlja uz bok R9 390X i 390 Tri-X modelima. Tri-X hladnjak se sastoji od bakrene pločice koja nasjeda na Fiji Pro čip i HBM memoriju.

Na toj se pločici nalaze dva aluminijska hladnjaka kroz koje prolazi pet 10 mm debelih bakrenih toplovodnih cijevi.

Ventilatori, su u tzv. hibridnom režimu rada s pametnom kontrolom. Do otprilike 52°C se ne vrte, potom se najprije uključuje srednji, a onda se kako temperatura raste uključuju i ostali. Krivulja rada je složena na način da dopušta maksimalnu temperaturu GPU-a od oko 75°C u normalnom režimu rada i do 80°C u situaciji kada prebacimo na drugi BIOS koji dopušta i povećanje maksimalne snage.

U normalnom radu se to ne osjeti, ali kada overclockiramo dobro dođe te dodatna snaga. Ventilatori su u normalnom režimu rada zadovoljavajuće tihi, te smo izmjerili maksimum od 43 dB.

Naponska jedinica je ovaj puta 6-fazna, a Sapphire je kod izrade VRM-a koristio Black Diamond prigušnice i high-polymer aluminijske kondenzatore dugog vijeka trajanja, pa s tim problema ne bi trebalo biti. Ipak, pod opterećenjem i dalje nije eliminirano “cvrčanje” koje nije naročito bučno, no čuje ga se.

Rastrošna i moćna

Kvaliteta materijala i ukupne izvedbe je kao i do sada na vrlo visokoj razini. Sve skupa, uključujući i vanjski plastični oklop je vrlo kvalitetno napravljen s uzornom završnom obradom kako i dolikuje jednoj high-end grafičkoj kartici. Na vrhu ove 11,5 cm visoke kartice nalaze dva 8-pinska priključka za dodatno napajanje, te BIOS prekidač. Kartica s ova dva dodatna priključka teoretski može potrošiti 375 vati energije, a minimalno preporučeno napajanje je 750 W.

Fiji Pro na ovoj Nitro kartici radi na konstantnih 1050 MHz. Oko njega se na interposeru nalazi ukupno 4 GB HBM memorije koja radi na efektivnih 1 Gbps (500 MHz). Komunikacija s grafičkim procesorom se odvija putem široke 4096-bitne sabirnice. S obzirom da je riječ o Sapphireovom rješenju, videoizlazi su drugačiji nego što je to slučaj kod Tri-X kartice.

Tako na Nitro modelu nalazimo tri DisplayPorta 1.2 (MST Hub), jedan HDMI 1.4a, ali i jedan DVI-D koji je izostao na Tri-X-u. Kartica podržava do šest monitora u Eyefinity-u, uz podršku za tehnologije FreeSync, CrossFire, Liquid VR, Tres FX, True Audio, UVD 3, HD3D, Virtual Super Resolution i Frame rate targeting control tehnologije. Što se tiče API-ja podržani su DirectX 12 (SM5.0), OpenGL 4.5 i OpenCL 2.0.

Na tragu 980 TI

Uz već odlične performanse karticu smo još dodatno overclockirali uz pomoć Sapphireove Trixx aplikacije, ali i AMD-ove opcije OverDrivea. Overclocking je za memoriju limitiran, a GPU smo uspjeli podići na 1155 MHz što je donijelo u prosjeku oko 10% povećanja performansi u igrama. Fury Nitro kartica je relativno kratko vrijeme na tržištu pa je u prosjeku nešto skuplja od Tri-X modela, za što realno i nema neke osnove. Istina, nešto je brža i bolje se overclocka, ali nije da je Tri-X spora i da će se ta razlika osjetiti.

U usporedbi s konkurencijom vidimo kao Fury Nitro u nekim naslovima blizu GTX 980 Ti (u Thiefu je i brža), a od GTX 980 je u gotovo svim slučajevima dosta brža. GTX980 Ti je ipak generalno moćnija, manje troš i više košta, dok je GTX980 jeftinija. Smisao nabavke ovakve ili konkurentne kartice je naravno igranje na minimalno 1440p rezoluciji pri čemu pružaju veliki komfor i u najzahtjevnijim naslovima.

Ujedno, ukoliko ste vlasnik kakvog Ultra HD monitora onda vam jednostavno treba ovakva kartica. U svakom slučaju, na kraju jedino možemo zaključiti kako je Fury Nitro vrlo brza, moćna, zadovoljavajuće tiha i vrlo primamljiva kartica.

SPECIFIKACIJE
PCI-E 3.0, podrška za DX 12 i OpenGL 4.5, grafički procesor Radeon R9 Fury (Fiji Pro), 3584 stream procesora, radni takt grafičkog procesora 1050 MHz, 4096-bitna memorijska sabirnica, 4 GB HBM memorije radnog takta 500 MHz (1 Gbps efektivno), priključci: 3x DisplayPort 1.2 i 1x HDMI 1.4a, 1x DVI-D, dva 8-pinska naponska priključka

USTUPIO
Microline, (01) 27 97 700
www.sapphire.com

CIJENA
4699 kn

ZA
odlične performanse, solidan overclocking potencijal, kvaliteta izrade, tih i učinkovit rashladni sistem, solidna igrivost na Ultra HD rezolcuiji

PROTIV
izostanak HDMI 2.0 priključka, potrošnja energije, nešto viša početna cijena

OCJENA
5/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular