Asus X79 Deluxe


Vrhunska matična ploča namijenjena najzahtjevnijim korisnicima koji planiraju koristiti najbrže i najskuplje Intelove procesore poput najnovijeg i7 4960X

U prošlom smo broju testirali novi Intelov procesor i7 4960X koji pripada seriji procesora kodnog imena Ivy Bridge E. Nasljednik je dvije godine starog procesora Sandy Bridge E koji je uz X79 platformi cijelo to vrijeme činio Intelovu high end ponudu za stolna računala. Nova generacija nije donijela znatne pomake u mikroarhitekturi ili u samim performansama, nego su glavne novosti prelazak na 22 nm proizvodni proces i tehnologiju tranzistora Tri-gate.

Piše: Krešimir Matanović

Zlatni standard

ASUS je uz izlazak ovih novih procesora Ivy Bridge E ponudio kupcima i potpuno novu matičnu ploču X79 Deluxe. Fundamentalnih razlika u odnosu na prethodne modele naravno nema, pa je ona i dalje bazirana na istom poznatom chipsetu X79, ali ju je Asus preradio u svom zlatnom standardu koji po njima predstavlja kvalitetu, performanse i inovaciju.

Ploča je nasljednik modela P9X79 Deluxe, a napredovala je u pogledu naponske jedinice koja se i dalje vrši preko dva kontrolera, ali ovaj puta donosi četverostruku optimizaciju – TPU, EPU, DIGI+ Power i FanXpert2. Naponska jedinica je četrnaest fazna, od čega dva puta po dvije faze otpadaju na četiri memorijska utora.

Zlatni je standard preuzet sa ovogodišnjeg Z87 Deluxe modela, gdje su svi hladnjaci obojani u zlatno i definitivno bolje izgledaju uživo nego na slikama. Ploča je standardnih ATX dimenzija pri čemu njen veći dio zauzima masivno LGA2011 ležište za procesor, te čak osam memorijskih utora s podrškom za četverokanalnu memoriju maksimalnog kapaciteta 64 GB. S gornje strane ležišta se smjestila jedinica napajanja koja se proteže i na područje između lijevih DIMM utora i stražnjeg I/O panela. Na komponentama jedinice napajanja nalaze se spomenuti zlatno obojani aluminijski hladnjaci koji su spojeni jednom toplovodnom cijevi. U radu se ne zagrijavaju previše, što se promijeni tek kada krenemo sa ozbiljnijim overclockingom.

Bogatstvo opreme

Ostatak ploče zauzimaju PCIe utori kojih ima tri po PCIe 3.0 x16 standardu, jedan po PCIe 3.0 x4 standardu i jedan PCIe 2.0 x1 utor za pomoćne kartice. S obzirom na veliki broj PCIe stazica koje osigurava kontroler u procesoru, entuzijasti će na ovoj ploči moći upogoniti dvije grafičke kartice u punoj x16 brzini ili tri u x16/x8/x8 konfiguraciji. Na dnu ploče se uz ostalo nalazi i LED debug display, te Power i Reset tipke.

Novosti su i u opremi koja je sada bogatija, i po novijim standardnima. I stari je model već bio opremljen WiFi + Bluetooth modulom, a novi donosi podršku za najnoviji AC WiFi standard, te Bluetooth četvrte generacije. Uz to, softverska je kontrola sada puno ozbiljnija i opsežnija pa su tu CloudGO!, Remote Control, Media Streaming Hub i Easy File Transfers mogućnosti. Oba su LAN kontrolera također nova, baš kao i Realtekov ALC1150 HD Audio čip.

I sa strane storage opcija ploča je „narasla“ pa podržava čak osam SATA 6Gbps kanala (preko tri različita kontrolera), a tu su i dva Power eSATA 6Gbps kanala, te dva SATA 3Gbps. Bogatstvo ASMedijinih kontrolera donosi osam USB3.0 priključaka, uz standardnih dvanaest koje donosi X79 čip.

Napredna i moćna

Kod UEFI sučelja BIOS-a vidljive su velike promjene u odnosu na prošlu generaciju, te je ono sada bliže novim Z87 pločama. Početni će vas ulazak u UEFI odvesti na EZ Mod stranicu namijenjenu početnicima, no u Advanced mod se lako ulazi i postavlja ga kao nazivni. On donosi bogatstvo opcija s kojima se iskusni korisnici mogu poigrati, baš kao i famozni Ai Tweaker koji omogućije overclocking. Novi su procesori slabiji overclockeri od starih, ali kod ove Asusove ploče nisu napravljeni nikakvi kompromisi. Raspon napona je velik, pa je moguće razmišljati čak i o ekstremnijim vrstama hlađenja.

Softverski paket ploče je kao I sve ostalo vrlo bogat, a između ostalog uključuje poznati AI Suite 3 za nadzor parametara rad ploče. Ono što bi pak izdvojili kao najzanimljivije je SSD Caching II koji sada omogućuje višestruke opcije, dodavanjem još četiri SATA 6Gbps priključka na ploču. Ova tehnologija omogućuje korištenje višestrukih SSD-a kao brze memorije za pristup često korištenim podacima, a korisnik može birati između višestrukih kombinacija – npr. tri SSD-a uparena s jednim HDD-om, ili dva SSD-a s dva HDD-a itd.

X79 Deluxe je znatno osvježena u odnosu na stariju seriju X79 ploča i uz pomoć novih tehnologija produžuje život ovoj sada dvije godine staroj platformi. Kvalieta izrade i komponenata korištenih u izgradnji je na najvišoj razini, pa ploču sa lakoćom možemo preporučiti svima koji se odlučuju za gradnju novoga X79 sistema.

SPECIFIKACIJE

Podrška za Intel Socket 2011 Core i7 Extreme Edition/Core i7 procesore; podrška za 8x DIMM utora za DDR3 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 2800 MHZ (O.C.); 3x PCIe 3.0/2.0 x16; 1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x4 mode); 2 x PCIe x1; Gigabit LAN kontroleri – Intel® 82579V i Realtek 8111GR; Realtek® ALC1150 8-Channel High Definition Audio CODEC; 8x SATA 6Gb/s; 2x Power eSATA 6Gbps, 2x SATA 3Gbps; 8x USB3.0, 12x USB2.0; Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac; Bluetooth 4.0; ATX Form Factor (30.5 cm × 24.4 cm).

USTUPIO
M SAN Grupa
(01) 36 54 900
www.asus.com

CIJENA
oko 3000 kn

ZA
kvaliteta izrade i komponenata, bogatstvo opreme (WiFi, Bluetooth, 8x SATA 6Gbps, 8x USB3.0), bogati softverski paket, kvalitetan zvučni podsistem, Dual LAN, overclocking mogućnosti.

PROTIV
cijena

OCJENA
5/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular