AMD Trinity


Piše: Marin Ujdur

AMD se svojim APU (Accelerated Processing Unit) rješenjima već udomaćio na našim prostorima. Liano je je bio dobro prihvaćen a pred nekoliko mjeseci stigla je i nova generacija i posve nova platforma. AMD-ov Trinity ima zadatak podizanja ljestvice na još višu razinu i tu ponajprije mislimo na same performanse i uporabljivost ove platforme. Novi procesori već su dobili naše preporuke, a ovoga smo puta odlučili isprobati i nekoliko matičnih ploča namijenjenih novoj FM2 platformi i to ponajprije baziranih na posve novom AMD-ovom chipsetu A85X. Osim toga odlučili smo i malo detaljnije testirati mogućnosti integriranog grafičkog rješenja kako bi pokazali što je zapravo u stanju ponuditi njihov najsnažniji integrirani grafički procesor AMD Radeon HD 7660D koji se nalazi u AMD-ovom procesoru A10 5800K koji je zasigurno velikom broju korisnika jedan od zanimljivijih.

Jedna od najvećih novosti vezanih za Trinity odnosi se na samu arhitekturu procesora

 

Sve u jednom

AMD-ov Trinity polako pokazuje kako se napreduje u integraciji sustava. Već se godinama govori kako se glavni i grafički planiraju sjediniti i u desktop svijetu kućnih korisnika, no moramo priznati kako je AMD-ov Trinity prvi za kojeg s lakoćom možemo reći da je uspio objediniti dovoljno moćan CPU za svakodnevan rad s grafičkim rješenjem koje nudi pristojne performanse. I s ranijim se izvedbama moglo zaigrati pokoju igru, no to je sve bilo kratkog daha. Igranje na višim postavkama rezolucija ili na postavkama detalja iznad onih najnižih bila je manje više nemoguća misija.
Najnovija generaciaj AMD-ovih APU-a kodnog imena Trinity je ovdje dosta popravila situaciju, a to se vidi i po snazi integriranog grafičkog procesora na papiru. 384 shaderskih procesora radnog takta 800 MHz je zaista hvale vrijedno za takvo integrirano rješenje. Posebice ako uzmemo u obzir kako i najnoviji Intelovi Ivy Bridge procesori opasno kaskaju po pitanju performansi svog integriranog grafičkog rješenja. Da se razumijemo AMD-ov Trinity nije namijenjen osobama koji traže glavni procesor koji će biti izrazito brz u obradi slike, videa ili 3D vizualizacijama. To je prije svega mainstream platforma za kućne korisnike.
U A10 izvedbi sa svoje četiri jezgre i boostom do 4,2 GHz AMD-ov 5800K nudi dovoljno procesorske snage za sve potrebe, pa i ranije navedenu povremenu amatersku obradu slike ili videa. No ako vam je to prvenstvena namjena računala tada ionako nećete razmišljati o procesorima ovog ranga.
Druga strana medalje je snaga integriranog grafičkog rješenja. Zagriženi gameri i oni koji traže da svaka, pa i najnovija, igra radi na 1080p rezoluciji s maksimalnim postavkama detalja i filtriranja slike opet neće koristiti integrirano grafičko rješenje već će potražiti neku high-end grafičku karticu koja sama košta više no AMD-ov APU A10 i pripadajuća FM2 matična ploča zajedno. No ako vam računalo služi za povremeno igranje tada će vam integrirano grafičko rješenje zasigurno biti dovoljno. Posebice ako niste od onih koji vole sve postavke detalja držati na maksimumu. Dakle ovo je platforma za kućne korisnike koji računalo koriste ponajviše za surfanje internetom, multimediju, te povremeno igranje i povremeno korištenje zahtjevnijih profesionalnih alata.

 

Koliko je brz integrirani Radeon?

Kao što smo rekli, zanimalo nas je kako se novi AMD Radeon HD 7660D nosi s igrama ovisno o postavkama rezolucije te što uopće očekivati od integriranog rješenja ovakvih specifikacija. Pa kad smo već kod specifikacija ponovimo ih još jednom.
Za potrebe testiranja koristili smo trenutno najsnažniji APU na tržištu – AMD A10 5800K s integriranim Radeonom HD 7660D. Isti broji 384 shaderskih procesora radnog takta 800 MHz te nudi punu DirectX 11 podršku. Za pohranu tekstura koristi se dijeljena radna memorija i to do ukupno 2 gigabajta. O utjecaju radne memorije na performanse grafičkog procesora reći ćemo par riječi kasnije.
Testiranje smo odradili na tri različite postavke rezolucije i to 1280×720, 1680×1050 te 1920×1080 piksela. Za sve tri opcije koristile su se iste postavke detalja i to medium postavke uz isključen antialiasing.

Integrirani Radeon HD 7660D grafički procesor raspolaže s iznenađujućom snagom a dodatni boost daje i visok radni takt RAM-a

720p rezolucija je vrlo česta kod LCD televizora i rezultirala je iznenađujuće dobrim performansama integriranog rješenja. Podizanje rezolucije na 1680×1050 u gotovo svim testiranim igrama rezultiralo je povećim padom performansi dok je na 1080p igranje bilo lagodno tek u dvije testirane igre (DiRT3 te Resident Evil 5). Stoga za igranje pri takvim rezolucijama predlažemo investiciju u neku od skupljih grafičkih kartica. Konkretno manje zahtjevne igre kao što je DiRT3 doslovce lete na medium postavkama. Na 720p rezoluciji prosječni broj sličica u sekundi iznosi oko 77,5 dok pri podizanju rezolucije na 1680×1050 isti pada na još uvijek zadovoljavajućih 50,7. A ako dodatno povisimo rezoluciju na 1920×1080 opasti će na 45,6 sličica u sekundi što je još uvijek igrivo. No pri nešto zahtjevnijim igrama kao što je recimo Sniper Elite V2 ili Crysis 2 rezultati su posve drugačiji. Tako će na 720p rezoluciji i high postavkama detalja prosječan broj sličica u sekundiu Crysisu 2 biti 24,2. Na 1680×1050 pasti će na 14 a na 1080p rezoluciji na još nižih 11,8 što jednostavno nije igrivo.
Obzirom da se ovdje radi o jednom integriranom grafičkom rješenju, moramo priznati da smo na kraju bili oduševljeni postignutim rezultatima. Stoga možemo zaključiti kako će na 720p rezoluciji uz razumne postavke detalja biti moguće igrati praktički sve igre.

 

Ovisni o RAM-u

Prilikom testiranja primijetili smo kako su performanse integriranog grafičkog procesora izrazito ovisne o brzini radne memorije. Stoga smo i po tom pitanju odlučili napraviti mali test koji bi nam zorno prikazao u kojoj je mjeri bitan radni takt korištene radne memorije. Iako po službenim specifikacijama integrirani DDR3 memorijski kontroler podržava module radnog takta do 1866 MHz, bez problema će primiti i brže memorije sve dok ih matične ploče podržavaju, odnosno nude pripadajuće memorijske množitelje. Ovoga smo puta koristili 4x 4GB memorijski kit radnog takta 2133 MHz i moramo priznati da nismo naišli na probleme ili pojave nestabilnosti. Ali smo zato uočili porast performansi integriranog grafičkog procesora što je i logično obzirom da isti koristi RAM za pohranu tekstura pošto nema za tu potrebu svoju zasebnu videomemoriju.
Zanimalo nas je kako se ponašaju igre ako koristimo radnu memoriju radnog takta 1333 MHz, 1600 MHz, 1866 MHz te na kraju 2133 MHz. Rezultati su bili očekivani i razlika u performansama u igrama iznosila je i do 30% obzirom na to koristimo li radnu memoriju radnog takta 1333 MHz ili 2133 MHz. Kako smo podizali radni takt memorije tako su se i performanse podizale i to prosječno za oko 7-8% za svako podizanje radnog takta.
No s druge strane performanse u ostalim aplikacijama nisu imale toliko koristi od višeg radnog takta memorije. Primjerice u obradi i kodiranu videa razlika bi iznosila tek oko 3% a pri 3D renderingu razlike bi bile jedva mjerljive.
Druga stvar na koju morate obratiti pozornost je količina dijeljene memorije. Po defaultu BIOS će dodijeliti 512 MB memorije no vi prema potrebi možete dodijeliti i 1 GB kako bi još malo poboljšali performanse. Više od toga nema potrebe jer sam grafički procesor ne raspolaže s toliko snage da bi iskoristio 2 GB dijeljene memorije.

Kako raste radni takt radne memorije tako rastu i performanse u igrama. FM2 bez problema radi s DDR3 memorijama radnog takta 2133 MHz.

 

Overclockirani Trinity

Kada već spominjemo snagu grafičkog procesora postoji još jedan jednostavan način da se izvuče još pokoji postotak, a to je overclocking. Obzirom da je tvornički takt relativno niskih 800 MHz u par jednostavnih koraka bez problema ćete podići radni takt grafičkog procesora na preko 1000 MHz. Jednostavno unutar BIOS-a vaše matične ploče namjestite željeni radni takt, te ako niste pretjerali trebali bi uživati u nešto boljim performansama. Mi smo naš primjerak overclockirali na 1013 MHz što je rezultiralo povećanjem performansi u igrama u prosjeku za dodatnih 10% što je vrlo dobar rezultat, a vjerujemo kako bi se uz bolje hlađenje mogle postići i još više vrijednosti radnog takta grafičkog procesora.

 

Platforma FM2

Nakon što smo završili prvi dio priče oko performansi integriranog grafičkog rješenja, ovoga smo se puta željeli osvrnuti i na ponudu FM2 matičnih ploča i to ponajprije najnovijih izvedbi baziranih na AMDovom chipsetu A85X. Obzirom da se radi o posve novoj platformi AMD je na tržište izbacio i nove serije chipseta za svoje FM2 matične ploče. Ovoga se puta radi o tri serije chipseta – A55, A75 i A85X. Od navedenih posve je nov jedino A85X dok su ostali praktički preneseni sa dosadašnje FM1 platforme. No bez obzira na činjenicu da su ta dva chipseta preneseni sa starije platforme FM1 i FM2 socket nisu međusobno kompatibilni te ne možete instalirati FM1 procesor na FM2 ploču niti obratno FM2 procesor na FM1 ploču.
Uz najslabiji AMD A55 chipset dolazi tvornička podrška za do šest SATA2 uređaja, te 14 USB 2.0 uređaja. Dakle i dalje je izostala SATA3 i USB 3.0 podrška, također nudi se podrška za samo jednu PCIe x16 karticu.
Snažniji AMD A75 također nije prošao nikakve nadogradnje no za razliku od A55 nudi podršku za SATA3 i USB 3.0 uređaje. I to za do šest SATA3, četiri USB 3.0 i 10 USB 2.0 uređaja. Na kraju najsnažniji i posve nov AMD A85X chipset nudi podršku za do osam SATA3, četiri USB 3.0 te 10 USB 2.0 uređaja ali i dodatno podršku za CrossFire putem dva PCIex16 utora no uz x8 +x8 propusnost.

Shema FM2 platforme i AMD A85X čipseta

AMD-ova je preporuka da se na matične ploče bazirane na AMD A55 chipsetu ugrađuju samo AMD A4 i AMD A6 APU-ovi, na AMD A55 bazirane matične ploče AMD A6 i AMD A8 APU-ovi dok se najsnažniji AMD A10 APU preporučuje ugrađivati samo na matične ploče bazirane na AMD A85X chipsetu. Ponavljamo to je samo preporuka AMD-a.

 

Nešto staro, nešto novo

Iako smo se ovoga puta odlučili fokusirati na A85X matične ploče svejedno su nam stigle i dvije A75 matične ploče pa ćemo se prvo osvrnuti na njih. Prvi model proizvod je ASRocka i konkretno se radi o modelu FM2A75 Pro4 dok drugu potpisuje Gigabyte i radi se o modelu F2A75-D3H. Odmah ćemo reći kako su obje matične ploče bez problema radile s AMD A10 5800K procesorom i četiri modula DDR3 memorije na 2133 MHz. No ne samo to, oduševilo nas je što su obje ploče prepoznale X.M.P. profile radne memorije, te nismo trebali ručno unositi vrijednosti radnoga takta, latencija i radnog napona. Zaista pohvalno jer iskreno nismo očekivali tako nešto na pločama ovog cjenovnog ranga. Razina opreme kod oba modela vrlo je slična i jedina razlika koja bi korisnike mogla zanimati jest veći broj USB 3.0 priključaka i dodatni eSATA3 konektor na ASRock FM2A75 Pro4. Regulacija napona je u oba slučaja uobičajenog 4+2 faznog dizajna no bez obzira na to nije bilo nikakvog osjetnog zagrijavanja regulacije napona iako smo koristili najsnažniji AMD A10 procesor. U radu nismo primijetili nikakve naznake nestabilnosti dok su razlike postignutih rezultata bile posve zanemarive. Stoga ako uzmemo u obzir nešto bolju opremljenost i u startu nešto nižu cijenu ASRockovoj izvedbi A75 matične ploče u ovom slučaju dajemo malu prednost nad rivalom iz Gigabytea.

Bolje opremljene matične ploče nude na odabir pregršt tipova videoizlaza - VGA / DVI / HDMI / DP

 

Vrhunac ponude

Ako tražite najbolje za svoj novi APU tada je bez sumnje pravi odabir neka od matičnih ploča baziranih na posve novom chipsetu A85X. Iako su u startu nešto skuplje one donose i nešto kvalitetnije komponente, ali i nešto bogatiju opremu. Odmah na početku oduševila nas je još jedna ASRockova matična ploča, ovoga puta bila je to FM2A85X Extreme4 izvedba. Kao i kod ranije navedene slabije izvedbe i ovdje se radi o izuzetnoj matičnoj ploči s razumnom cijenom. Opremljenost je uobičajena za A85X ploče i ne donosi ništa dodatnog, no ništa niti ne fali. Iako bi možda voljeli vidjeti nešto snažniju regulaciju napona, 4+2 fazni dizajn pokazao se dovoljnim za najsnažnije AMD A10 procesore, no ipak ne bi preporučili da pretjerujete s overclockingom i podizanjem radnih napona. UEFI je još jedna stavka koja nas je ostavila bez riječi. U ASRocku su se zaista potrudili da UEFI izgleda primamljivo, ali da ne izgubi funkcionalnost. Sve su postavke upravo tamo gdje ih i očekujete a kompletan UEFI djeluje poprilično glatko. Svidjela nam se i mogućnost on-line flashanja koju smo isprobali i stvar funkcionira besprijekorno. Dovoljno je bilo priključiti matičnu ploču na LAN i sav je ostali posao obavila sama. Kada smo već kod UEFI-a spomenuli bi kako i ova izvedba prepoznaje X.M.P. profila te je bio dovoljan samo jedan klik da naš RAM proradi na 2133 MHz.

ASRock se zbilja potrudio oko izgleda svog UEFI-a, no što je još važnije korištenje istog je vrlo jednostavno

Druga matična ploča koja nas je oduševila bila je Gigabyte F2A85X-UP4. Iako nešto skuplja od ASRockova modela i ova ploča ostavlja dojam kvalitete a stabilnost u radu je neupitna. Čak sedam SATA3 konektora uz dodatni eSATA3 konektor zadovoljiti će svakoga a tu je i pregršt USB 3.0 konektora. Jedna od prednosti Gigabyte modela je nešto bolja regulacija napona kao i dodatni DisplayPort videoizlaz, dok ASRock nudi VGA, DVI i HDMI videoizlaze koji su i dalje dovoljni da se iskoristi puni potencijal integriranog grafičkog rješenja AMD-ova APU-a.

Velik broj matičnih ploča nudi podržku za A.M.P i X.M.P profile

 

Osobne preference

Performanse matičnih ploča i ovoga su puta praktički identične te se po tom pitanju ne treba dvojiti koju odabrati. A to je i logično obzirom da sve koriste isti chipset i gotovo iste komponente. Stoga se razlike očituju u detaljima vezanim za opremu, dizajn regulacije napona ili izvedbu UEFI-a. Tako će primjerice entuzijasti željni nešto oštrijeg overclockinga zasigurno izdvojiti koju kunu više za Asusov model koji nudi izuzetno kvalitetnu regulaciju napona i odličan UEFI. No zamjerku bi uputili na činjenicu da prepoznaje samo A.M.P. (AMD Memory Profile) profile, dok X.M.P. ne prepoznaje. Tako smo mi morali ručno unositi sve postavke vezane za rad našeg memorijskog kita. No bez obzira na to bez ikakvih problema ili nestabilnost je isti radio na 2133 MHz.
No jedna od matičnih ploča koja se najviše istakla opremom je Sapphire Pure Platinum A85XT. Osim uobičajenih điđa koje nalazimo na ostalim AMD A85X baziranim matičnim pločama, ova matična ploča iznenadila nas je dodatnim miniPCIe utorom, a nije naodmet napomenuti kako dolazi i s integriranim Bluetooth modulom. Iako po tehničkim podacima ova ploča ne podržava memorije iznad 1866 MHz unutar BIOS-a uredno stoje množitelji za memorije do 2133 MHz. No naša je memorija proradila na 2133 MHz tek nakon što smo nadogradili BIOS na najnoviju verziju. Ostatak opreme kao i stabilnost u radu posve je usporediv s ostatkom rivala pa ako vam se pokaže potreba za mini PCIe utorom svakako razmotrite kupovinu ove matične ploče.

Sapphire je iznenadio podrškom za mini PCIe kartice

Na kraju jedna od matičnih ploča koja nam je zadala muke bila je MSI A85XA G65. No ne po pitanju stabilnosti u radu ili performansi već po pitanju mogućnosti korištenja pojedinih izvedbi hlađenja procesora. Naime zbog izuzetno velikih hladnjaka regulacije napona, a rekli bi i nepotrebno velikih, fizički nije moguće koristiti pojedine izvedbe hlađenja koje se kopčaju na FM2 socket. Hladnjaci regulacije napona smetaju kopčama hladnjaka procesora te ne dozvoljavaju njegovu montažu. Na ovaj detalj treba svakako pripaziti ukoliko želite koristiti išta osim tvorničkog Box hladnjaka procesora.

Zbog svojih masivnih hladnjaka MSI nam je zadao glavobolje po pitanju instaliranja hladnjaka za procesor

 

Savršen za kućne potrebe

Na kraju zaključujemo ono što smo već toliko puta ponovili. AMD-ova FM2 platforma odlično je rješenje za prosječnog kućnog korisnika koji nema potrebu za skupim grafičkim karticama, te računalo ne koristi u profesionalne svrhe. Za povremeno korištenje aplikacija za obradu nekog kućnog videa ili fotografija sa godišnjeg odmora biti će i više no dovoljan jer vas tada zaista ne brine hoće li posao odraditi u 10 ili 12 minuta. Za osobe koji za potrebe studija koriste CAD programe također nudi i više no pristojne performanse. A ono ključno što nude AMD-ova APU rješenja je odličan integrirani grafički procesor s kojim ćete moći povremeno zaigrati i pokoju igru te odlične multimedijske mogućnosti. Tu je kao dodatni bonus za AMD već poslovično niska cijena kako samih procesora tako i matičnih ploča.
Vezano za odabir matične ploče već smo sve rekli. Odabir ovisi samo o vašim preferencijama i potrebama. Iako je osnovna oprema na svim pločama praktički ista obratite pozornost na eventualne razlike u dodacima kao što je recimo slučaj kod Sapphire modela. Ostalo se sve svodi na razlike u cijeni i duljini jamstva. Nevezano za matičnu ploču i procesor, naša bi preporuka bila investicija u neki brži DDR3 kit koji radi na barem 1866 MHz kako bi dodatno poboljšali performanse u igrama, posebice danas kada je DDR3 memorije imaju povoljnu cijenu.

 

 Tablica testiranih matičnih ploča

Tehnički podaci i cijene testiranih matičnih ploča

 

Rezultati testiranja

 

Testna konfiguracija:
AMD A10 5800K, 4x 4GB DDR3 2133 MHz, 2TB WD Black SATA3, Thermaltake Toughpower Grand 1050W, Windows 7 x64 SP1 

 

3DMark 11

 

Aida64

 

PCMark 7

 

Cinebench R11.5

 

x264 720p

 

7-zip

 

DiRT3

DX11 ; 1280×720 ; Medium detalji

 

Resident Evil 5

DX10 ; 1280×720 ; Medium detalji

 

 

 

Ovisnost o radnom taktu RAM-a

Zanimalo nas je kako se ponašaju performanse obzirom na radni takt taden memorije, odnosno u kojoj mjeri prate podizanje njenog radnog takta. Kao što se može vidjeti u igrama radni takt ima velik utjecaj na konačne performanse dok je utjecaj na performanse u ostalim aplikacijama gotovo zanemariv.

 

Cinebench R11.5

 

x264 720p

 

7-zip

 

AvP

DX11 ; 1280×720 ; Medium detalji

 

Crysis 2

DX11 ; 1280×720 ; High detalji

 

DiRT3

DX11 ; 1280×720 ; Medium detalji

 

Resident Evil 5

DX10 ; 1280×720 ; Medium detalji

 

Sniper Elite V2

DX11 ; 1280×720 ; Medium detalji

 

 

Performanse u igrama ovisno o rezoluciji

Integrirani AMD Radeon HD 7660D držao se iznenađujuće dobro i pri vrlo visokim postavkama rezolucije

 

 

Performanse u igrama s overclockiranim integriranim grafičkim procesorom

Ukoliko se odlučite na overclocking integriranog AMD Radeon HD 7660D grafičkog procesora možete očekivati i dodatni boost u performansama.

 

 

 

 

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular