PočetnaHardverKomponenteAMD Radeon R9 295X2

AMD Radeon R9 295X2


Dvoglavo čudovište hlađeno vodom kod kojega dva grafička procesora Radeon 290X udruženim snagama omogućavaju dosada nezabilježenu razinu performansi kada je jedna grafička kartica u pitanju

Najnovija AMD-ova flagship kartica je konačno pred nama. Poznata i kao Project Hydra najjača je to AMD-ova kartica do danas. Na njoj se nalaze dva grafička procesora Hawaii XT od kojih svaki radi na više od 1GHz, a pritom svaki ima na raspolaganju 4GB video memorije.

Ovo je čudovište sa 5632 shaderska procesora i 500 vata maksimalne potrošnje energije. Stoga je AMD u suradnji sa Asetekom na svaki čip odlučio staviti po jedan vodeni blok sa vodenom pumpom, te ih povezati serijski u zatvoreni sistem vodenog hlađenja sa radijatorom od 120 mm. Kartica dolazi zapakirana u veliki aluminijski kofer sa šifrom kako bi se potencirala ekskluzivnost proizvoda.

Piše: Krešimir Matanović

Hawaii hlađen vodom

R9 295X2 je duga 307 mm, baš kao i HD7990 prije nje, uz zadržanu dual slot debljinu. Sistem vodenog hlađenja je Asetekov, sa dvije vodene pumpe i dva bloka koji se nalaze na grafičkim procesorima.

AMD i Asetek tvrde kako je to najefikasniji način za odvođenje topline sa Hawaii čipova. Pumpe su spojene u seriju, sa još jednom kratkom cijevi koja se nalazi unutar oklopa. AMD ističe kako je ovdje riječ o premium proizvodu i kako se kvaliteti izvedbe i dizajnu posvetila maksimalna pažnja. Vanjski je oklop dvobojan, od brušenog aluminija pričvršćen sjajnim zvjezdastim vijcima. Ispod oklopa se nalazi ploča od crnog aluminija koja služi kao konstrukcija za blokove vodenog hlađenja, te hladnjak za VRM i memorijske čipove. Na sredini, točno gdje se nalazi PLX čip i VRM nalazi se i maleni bakreni hladnjak sa ventilatorom koji stvara protok zraka preko heatsinka na kompletne aluminijske ploče. Vanjski je oklop dosta prozračan pa zrak ima kuda izaći van. Posebnost je i osvjetljenje ventilatora sa četiri crvene LED-ice. Rashladni je sustav zadovoljavajuće tih u radu i u velikoj većini situacija buka se kreće oko 49 dB. Tek kod igara koje znaju maksimalno opteretiti CrossFire konfiguraciju, sistem zna biti malo bučniji sa i dalje prihvatljivih 53 dB, pri čemu temperature oba grafička procesora ne prelaze 63°C. Pumpe vodenog hlađenja su vrlo tihe i nenametljive.

Ekstremno brza i ekstremno skupa

R9 295X2 je zapravo kombinacija dva R9 290X čipa, ali sa nešto malo (kozmetički), povećanim taktovima. Dugačka crna tiskana pločica sadrži dva moćna Hawaii XT čipa, svaki sa po 2.816 stream procesora i svaki sa po 176 teksturnih jedinica. Ovi čipovi rade na maksimalnom radnom taktu od 1018 MHz, što je tek za 18 MHz više nego na R9 290X karticama. Ukoliko pogledamo Compute performanse jednog čipa i to pomnožimo sa dva, dolazimo do računice kako ova kartica ima performanse od 11.5 TFLOPs-a, dok joj se Texture Fill rate kreće oko 358.3 GT/s, a Pixell Fill rate oko 180 GP/s. Konfiguracija memorije je takva da svaki čip na raspolaganju ima 4GB vrlo brze GDDR5 memorije koja radi na okruglih 5.0 Gbps-a i komunicira sa čipom preko 512-bitne sabirnice. Sve je ovo povezano jednim PLX mostom u CrossFire konfiguraciju, pa bi u teoriji performanse ove kartice trebale biti dvostruko bolje u odnosu na R9 290X. U praksi će to ovisiti o optimizaciji pojedinog naslova za Crossfire. Proizvođač navodi kako kartica ima TDP od 500 vata, no preko 2x 8-pinskih konektora i PCIe utora može dobiti oko 375W, barem tako tvrdi ATX standard.

Kartica podržava DirectX 11.2, OpenGL 4.4 te Mantle, te TrueAudio tehnologiju koju je već sada moguće doživjeti uz igru Thief. Tu je i podrška za Crossfire te DualBIOS, kao i za tipične AMD-ove Eyefinity te ZeroCorePower tehnologije. ZeroCore je specifičan i po činjenici kako se sa stražnje strane PCB-a pored svakoga od GPU-a nalazi i LED indikacija kada se kartica nalazi u ZeroCore stanju. R9 295X2 ima pet video izlaza od čega su četiri DisplayPort 1.2 i jedan DVI-D.

Stvorena za 4k igranje

Overclockirali smo uz pomoć CCC-a, a uz lagano podizanje maksimalne dopuštene snage po 10% zaključili smo kako ju je najbolje ostaviti na 50% i polako dizati takt GPU-a. Krajnji stabilni rezultat je bio 8% odnosno 1099 MHz kako nam je to očitao GPU Shark. Memoriju smo sa 1250 MHz smo podigli na 1400 MHz (efektivnih 5.6Gbps).

Ovakva dvoglava kartica omogućava ležerno igranje na visokoj rezoluciji sa maksimalnim detaljima. Ova je kartica zapravo namijenjena igranju na UHD rezoluciji (4k), no to zadovoljstvo i košta jer je takav monitor skup, a ni R9 295X2 nije baš jeftina sa cijenom od preko 10 000 kuna. To je donekle opravdano uzevši u obzir tehnologiju i performanse koje donosi, no istovremeno je značajno skuplje od cijene Radeona HD7990 na sam dan predstvaljanja. Nema sumnje kako je 295X2 nova AMD-ova perjanica ponude u punom smislu te riječi i uz kvalitetu izrade, relativno tih i zadovoljavajuće hladan rad, donosi i izvrsne performanse u svim naslovima koji su optimizirani za CrossFire.

SPECIFIKACIJE

PCI-E 3.0, podrška za DX 11 i OpenGL 4.3, dva grafička procesora Radeon R9 290X, 2x 2816 stream procesora, radni takt grafičkih procesora do 1018 MHz, 2x 512-bitna memorijska sabirnica, 2x 4 GB GDDR5 memorije radnog takta 1250 MHz, priključci: 1x DVI/ 4x mini DisplayPort, dva 8-pinska naponska priključka

USTUPIO
AMD

CIJENA
oko 10 440 kn

ZA
izvrsne performanse čak i na 4K rezoluciji, kvaliteta izrade, solidan OC potencijal, Dual BIOS, podrška za TrueAudio i Mantle, tiho I efikasno hlađenje.

PROTIV
potrošnja energije, cijena, nešto slabije performanse od dvije GTX780 Ti u SLI konfiguraciji

OCJENA
5/5 (Preporuka)


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular