PočetnaHardverFoto-videoSony Cyber-shot RX100 III

Sony Cyber-shot RX100 III


Najnoviju verziju hvaljenog Sonyjevog premium kompakta krase izvrsne mogućnosti fotografiranja i snimanja videa, a sve to je upakirano u aparat manjih dimenzija

Stigao je i najnoviji model kompaktnog fotoaparata koji, kao i hvaljeni prethodnici ima vrlo jasnu zadaću – biti najbolji kompaktni fotoaparat na tržištu. Klasa premium kompakata je u poslijednje vrijeme vrlo popularna i svaki proizvođač ima nešto za ponuditi u toj kategoriji. Ovakvi fotoaparati imaju za cilj ponuditi kvalitetu usporedivu s DSLR aparatima, a da pritom stanu u džep i ne “strše” u javnosti kao nekakvo upozorenje koje nasumičnom prolazniku predstavlja DSLR.

Piše: Marko Ćurković

Kompaktni transformer

Usmjeren je onima koji su ambiciozni glede fotografije i ne žele glomazni sustav objektiva, tijela i svega ostalog. Isto tako, dio kupaca su svakako profesionalci koji pored svoje vrijedne foto opreme žele imati i što bolji kompakt kao rezervu i sl.

Hvaljeni Sonyjevi prethodnici ovog modela su podigli popriličnu prašinu, pokupili nagrade na sve strane, pa tako s razlogom moramo puno očekivati od ovog ne-baš-jeftinog aparata.
Tijelo aparata je čvrsto, metalno i na prvu ostavlja odličan dojam u skladu s klasom kojoj pripada. Ergonomija bi mogla biti i bolja, ali nije to velika zamjerka, koja se uostalom, može riješiti kupovinom dodatnog “gripa” za ruku. Sučelje aparata je preuzeto iz Sony Alpha serije i pokazalo se vrlo pregledno i lako za priviknuti se. Aparatom se upravlja putem tipki sa stražnje i gornje strane, te kontrolnim prstenom smještenim oko bačve objektiva. Tipke sa stražnje strane su dobro razmještene, dobar dio tipaka je programabilan, ali ipak više podsjećaju na stil viđen kod jeftinijih aparata. LCD ekran je postao u novom modelu zakretan, ali začudo ne i osjetljiv na dodir. Dosta čudno obzirom na današnje doba, a i obzirom da se dodirni zaslon pokazao kao koristan dodatak fotoaparatu, dok onima koji ga ne koriste ne smeta što je osjetljiv na dodir. Ipak su u Sonyju ostavili prostora za poboljšanja, kako bi slijedeći model imao nešto novo za ponuditi.

Sirova snaga

Ono što je najvažnije i što izdvaja ovaj aparat iz mase je kvaliteta slike i videa koju isporučuje. Po tom pitanju se zaista malo koji dosad proizvedeni kompakt može mjeriti s ovim Sonyem. Odličan veliki 1 inčni senzor uparen je s objektivom na koji su Sonyjevi inžinjeri (s razlogom) vrlo ponosni. Možda će nekome zoom raspon djelovati kratak, što i nije daleko od istine, ali zato se radi o rasponu od 24-70mm ekvivalentne fokalne duljine, što je raspon koji je već generacijama fotografa poznat kao najkorisniji i najčešće korišteni. U odnosu na prethodnike, dobio je više širokokutnog područja, a izgubio nešto na telefoto kraju. Zato je po pitanju svjetlosne moći objektiv doživio značajan napredak. Otvor blende je f/1,8 pri najširoj postavci, a prema telefoto kraju raste do i dalje izvrsnih f/2,8. To u kombinaciji s velikim i izvrsnim senzorom obećava kvalitetu slike pri slabom svjetlu kakvu je teško trenutno nadmašiti.

Ambiciozniji korisnici i profesionalci su poznati kao cijenitelji optičkog tražila. Kod ovog modela se po prvi puta može vidjeti riješenje problema potrebe za malim elektroničkim tražilom a da se dimenzije ne povećavaju značajno. Tražilo se nalazi sakriveno u tijelu i pritiskom tipke, iskače van s gornje strane aparata u sličnoj maniri kako smo navikli gledati da iskaču bljeskalice. Dobro je to izvedeno, a tražilo je dosta dobro i korisno iako je malih dimenzija. Pored tražila se nalazi i bljeskalica koja isto tako iskače. To je nažalost imalo za posljedicu izbacivanje nožišta (hotshoe) za bljeskalicu i ostalih dodataka.

Video ili foto-aparat?

RX100 M3 snima video u Full HD rezoluciji pri maksimalnih 50 (odnosno 60) fps, a bitrate pri najboljoj postavci iznosi čak 50 Mbit/s! Ako zahtjevate još veću kvalitetu snimke, pomoću eksternog rekordera se može snimati nekomprimirani materijal preko HDMI porta na koji se čak može paralelno snimati materijal i gledati snimano vanjskim monitorom.

Prilikom snimanja su dopuštene kontrole gotovo svih parametara. Senzor kod videa očitava podatke s cijelog senzora, a ne parcijalno, kao što je to uobičajeno kod fotoaparata. Tako je smanjen nepoželjni “moiré” efekt. Prava je šteta što aparat nema ulaz za vanjski mikrofon. Još nešto za slijedeći model. Još je tu gomila tehnikalija i detalja koji bi komotno mogli napuniti 10 stranica teksta. Od glavnih treba spomenuti obavezni WiFi/NFC čip koji služi za bežičnu komunikaciju sa svijetom i drugim uređajima i ugrađeni ND filter.

Izvrstan je to aparat koji ima mjesta za poboljšanja, ali nesumnjivo “gazi pred sobom” sve što se tiče konkurencije koja trenutno postoji.

SPECIFIKACIJE
1 inčni BSI-CMOS senzor s 20 megapiksela; BionzX procesor slike; ISO: 100-12800; objektiv raspona (2,9x) 24-70mm (35mm ekviv.), f/1,8-f/2,8; optička stabilizacija slike; minimalna udaljenost fokusiranja: 5cm; 3” zakretni LCD ekran s 1 228 800 točkica; ekspozicija (B) 30s-1/2000s; kontinuirana paljba: 10fps; XAVC S video maksimalnog bitrate-a 50 Mbit/s, 1980x1080p@60fps; stereo mikrofon; SD-tip kartice; USB, HDMI, NFC, WiFi; masa: 290g

USTUPIO
Sancta Domenica (01) 33 69 500
www.sony.hr

CIJENA
na upit

ZA
kvaliteta slike i videa, senzor, objektiv, brz autofokus, kvaliteta izrade, sučelje, brzina

PROTIV
Izostanak utora za mikrofon, ekran nije osjetljiv na dodir

OCJENA
5/5 (Preporuka)


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular