PočetnaHardverFoto-videoDigitalni fotoaparat Fujifilm X-Pro2 recenzija

Digitalni fotoaparat Fujifilm X-Pro2 recenzija


Fuji je kompanija koja se agresivno vratila na tržište digitalnih fotoaparata. Prije četiri godine šokirali su foto industriju prvim modelom iz X-Pro serije, a danas je pred nama jednako šokantna druga generacija Fujijevog top modela…

Prilikom dizajniranja svog novog flagship fotoaparata, Fuji je želio ispuniti snove mnogih zaljubljenika u fotografiju. Na prvi pogled, to je i uspio. Fujifilm X-Pro2 je jedan od najljepših digitalnih fotoaparata dostupnih na tržištu koji će zasigurno pronaći put do srca i ruku mnogih entuzijasta. Prvenstveno ga krasi retro dizajn, i neodoljivo podsjeća na Leica M seriju fotoaparata koja je financijski nedostupna velikoj većini smrtnika koja kroće ovim (ne samo zbog toga) okrutnim svijetom.

Osim izgledom, Fujifilm X-Pro2 se ističe i svojom funkcionalnošću. Fuji je naglasak stavio na olakšano rukovanje proizvodom, pa sa sigurnošću možemo reći da je saslušao mnoge kritike i savjete svojih korisnika, te značajno unaprijedio ergonomiju.

Grip s prednje strane je nešto izraženiji nego u prethodnika što olakšava držanje fotoaparata, čak i sa težim objektivima. X-Pro2 ima dva kotačića, po jedan na prednjoj i zadnjoj strani, koji služe za podešavanje primarnih i sekundarnih postavki. Kotačić na prednjoj strani fotoaparata se korist i za odabiranje međupostavki, kao što su međubrzine brzine koje nisu izlistane na kotačiću brzine zatvarača. Na primjer: izlistana je samo 1/30s, a pomoću prednjeg kotačića možemo obabrati 1/20s, 1/40s, 1/50, itd.
Kotačić za kompenzaciju ekspozicije omogućava podešavanje za +/-3 stope, a na postavci C čak i do +/-5 stopa.

fuji-x-pro-2

Fujifilm X-Pro2 je jedini fotoaparat na tržištu na kojemu možete podesiti i provjeriti sve osnovne parametre bez da ga uključite. To znači da ima fizičke kontrole za brzinu zatvarača, otvor zaslona i ISO osjetljivost. Tako je X-Pro2 prvi digitalni fotoaparat koji posjeduje fizički kotačić za ISO postavke. Po uzoru na klasične fotoaparate, on je objedinjen s kotačićem za brzinu zatvarača. Promjena brzine zatvarača se izvodi jednostavnim zakretanjem kotačića, a promjena ISO osjetljivosti se izvodi dizanjem vanjskog dijela kotačića, pa tek onda njegovim zakretanjem. Dobra ideja, koja i izgleda fantastično.

Ali, moramo priznati da smo imali malih problema prilikom navikavanja na ovaj koncept. Naime, u početku smo prilikom promjena ISO postavki često slučajno promijenili i brzinu zatvarača, što nas je znalo naživcirati. Srećom, nismo odustajali i nakon par sati korištenja, skužili smo kako pravilno koristiti kotačić za promjenu ISO postavki te više nismo imali problema.

Jedna od nama najdražih nadogradnji u odnosu na prethodnika je palica za brzu promjenu područja fokusiranja. Nalazi se na stražnjoj strani fotoaparata i može se pomicati u osam smjerova, tako da u bilo kojem trenutku možemo brzo promijeniti područje fokusa. Ista palica se može koristiti i u ručnom načinu fokusiranja za brzo pomicanje područja povećanog prikaza.

Kada svemu tome dodatmo da X-Pro2 ima 6 programabilnih gumbova kojima možemo dodatno podesiti fotoaparat svojim potrebama, teško nam je zamisliti fotografa koji će imati neku zamjerku.

fujifilm-x-pro2-ekran

 

Fujifilm X-Pro2 – X-Trans senzor
Kao i kod prethodnika, jedna od najbitnijih značajki X-Pro2 je njegov 24 megapikselni senzor. X-Trans senzor u usporedbi s ostalim senzorima ima drukčiji raspored filtera za boje na senzoru. Naime, filteri za crvenu, zelenu i plavu boju nisu poredani kao u Bayer filteru za boje. Kod Bayer filtra pikseli su grupirani u 2×2 segmente s dva filtera koji propuštaju zelenu boju, te jednom za plavu, i jednom za crvenu. X-Trans senzor ima kvazinasumičnu raspodjelu čime je omogućeno uklanjanje antialiasing filtera koji standardno dolaze ispred senzora, a što se očituje u oštrijoj slici s više detalja (u usporedbi sa senzorima koji koriste Bayer filtar).

Problem s ovakvom konfiguracijom je da zahtijeva puno više procesorske snage. Zbog toga Fuji X-Pro2 dolazi s potpuno novim X-Processor Pro koji je otprilike 4 puta brži od klasičnih procesora. Osim za čitanje informacija sa senzora, snažan procesor omogućava i brže uključivanje fotoaparata, brži autofokus, i upotrebu raznih filtera i simulacija raznih vrsta klasičnih filmova.

fujifilm-x-pro2-hibridno-opticko-trazilo

Fujifilm X-Pro2 – Hibridno optičko tražilo
Druga najvažnija karakteristika X-Pro2 fotoaparata je njegovo tražilo. No da bih vam približili genijalnost ideje Fujijevog inženjerskog time, dozvolite nam par rečenica uvoda u kojima ćemo vam pokušati približiti problematiku elektroničkog tražila.

U početku, mirrorless fotoaparati su koristili LCD umjesto tražila, što ima određenih prednosti, ali i nedostataka. Ubrzo su svi napredniji mirrorless modeli dobili elektroničko tražilo, što je u mnogoćemu riješilo izostanak optičkog tražila istovremeno zadržavajući sve prednosti prikaza na LCD ekranu. Na primjer: elektroničko tražilo prikazuje sliku sa senzora, pa snimljena fotografija izgleda točno onako kako je izgledala na tražilu. Zbog toga je moguć prikaz i dodatnih informacija poput dinamičkog histagrama, ili naglašavanje dijelova slike koje su pre-eksponirane ili pod-eksponirane.

Iako su elektronička tražila posljednjih godina značajno napredovala, i pored svih pozitivnih strana u odnosu na optička tražila, pojedini fotografi još uvijek ne mogu prijeći preko nedostataka elektroničkih tražila. Jedno od njih je povećana potrošnja baterije, što je mnoguće rješiti isključivanjem aparat kada ga ne koriste, ali što zbog vremena potrebnog da se aparat ponovo uključi može rezultirati ne snimanjem neočekivanog kadra. Još jedan od značajnih nedostataka elektroničkog tražila je kašnjenja slike na zaslonu. Iako su moderna elektronička tražila danas izuzetno brza, u pojedinim aplikacijama poput sportske fotografije, zaostatak prikaza slike na zaslonu, koliko god on bio mali, može značajno utjecati na tajming. Na primjer: ako želite snimiti tenisku lopticu na reketu prilikom udarca, puno lakše ćete to postići korištenjem optičkog tražila.

Kombiniranjem prednosti optičkog i elektroničkog, Fujifilm je proizveo napredno hibridno višestruko tražilo s tri mogućnosti gledanja: optičko, elektroničko i kombinirano. Kada ga upotrebljavamo kao optičko tražilo, slično je onom kojeg nalazimo u fotoaparatima Leica M serije. Na njemu je svijetlim linijama označen kadar, tako da fotograf osim scene koja će biti zabilježena na senzoru može kroz tražilo vidjeti i što se nalazi/događa izvan kadra. U kombiniranom načinu rada tražila, u lijevom donjem kutu optičkog tražila se prikazuje povećani dio kadra na kojem se nalazi točka fokusa.

fujifilm-x-pro2-sd-card

Fujifilm X-Pro2 – Vrhunske značajke
X-Pro2 je prvi mirrorless fotoaparat koji dolazi s dva utora za SD karticu. Prvi utor je kompatibilan s UHS-II standardima za velike brzine upisa. Ukoliko želimo povećati brzinu snimanja možemo odabratu odabrati sekvencijalni načina snimanja (naizmjence jedna pa druga kartica), ili arhiviranje ako želimo veću pouzdanost prilikom pohrane podataka, ili RAW/JPEG sortiranje kao kombinaciju.
Maksimalna brzina zatvarača je 1/8000 uz životni vijek od 150.000 okidanja. X-Pro2 ima i potpuno beščujni elektronički zatvarač maksimalne brzine 1/32.000.

Za odlikaše
Nema puno toga što bismo mogli poželjeti, a da X-Pro2 već ne posjeduje. Jedna od želja bi mogla biti zakretni LCD ekran, ali upitno je koliko bi se to uklapalo u sam X-Pro koncept. Izgled fotoaparata bi bio značajno narušen, a dodatna funkcionalnost u usporedbi s izgubljenim bi bila marginalna. Posebice uzmemo li u obzir da X-Pro2 ima odličnu smartphone aplikaciju pomoću koje je moguće u potpunosti upravljati fotoaparatom i telefonom zamjeniti zakretni LCD.

Druga, realnija želja, su robusnije tipke i kotačiće. Nesumnjamo u X-Pro2 izdržljivost, ali taktilni osjećaj prilikom stiskanja tipaka ili okretanja kotačića za podešavanje nije ni približno dobar kao u Olympus PEN-F fotoaparata.
Bez obzira na gore navedeno, nova Fujifilmova perjanica je pravi izbor za sve one koji vole fotografiju, žele imati vrhunski fotoaparat sposoban za snimanje vrhunskih fotografija, te istovremeno izgledati cool. Naravno, u slučaju da nemaju dovoljno novaca da si priušte model iz Leica M serije, ili ako se već nisu počastili s megacool Olympus PEN-F fotićem.

CIJENA: oko 13.000,00kn

Piše: Boris Kretonić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular